Druk 3D z mojej perspektywy, oraz genialny wydruk LOGO PRS.

Druk 3D z mojej perspektywy. Oraz genialny wydruk LOGO PRS.
Jestem nowym użytkownikiem drukarki 3D, od 3 tygodni bawię się tworzeniem różnych modeli 3D na mojej drukarce od PRUSA RESEARCH Prusa i3 MK3S+. Hobbysta, majsterkowicz oraz wynalazca Josef Prusa rozpoczął nowy etap dla wielbicieli modelowania 3D. To dzięki temu człowiekowi powstała pierwsza prosta w obsłudze na OPEN SOURCE drukarka 3D dla użytkowników domowych. Większość firm bazuje na konstrukcji wynalezionej przez Josefa Prusa. Każda z tych drukarek działa na tej samej zasadzie tylko zostały do niej użyte różne komponenty różnych dostawców.

Co to jest druk 3D?
Druk 3D to krótko mówiąc nakładanie warstwy po warstwie, na osiach X, Y, Z do osiągnięcia pełnego modelu zaprojektowanego w programie do modelowania 3D.

Jak chodzi o modelowanie 3D są do tego różne darmowe programy takie jak FreeCAD na którym zacząłem naukę modelowania 3D.
Początki z projektowaniem modeli trójwymiarowych były bardzo ciężkie, podstaw uczyłem się z filmików wideo wystawianych na YouTube, po 2 tygodniach opanowałem podstawy, po miesiącu modelowałem bez ściągi z wideo. Na dzień dzisiejszy przychodzi mi z łatwością kopiowanie rzeczywistych modeli do programu 3D z 90% szczegółami. Suwmiarka elektroniczna oraz różnego rodzaju przeliczenia matematyczne, wprowadzam dane do programu i powstają modele 3D na ekranie.

Dlaczego zacząłem to robić, skąd nowe hobby?
Drodzy czytelnicy, z nudów tak po prostu z nudów. Zawsze miałem różnego rodzaju wizje których nie mogłem nikomu zobrazować, teraz mam taką możliwość. Czasem widzę zazdrość w oczach znajomych, od których często słyszę „Ale ty szybko to ogarnąłeś ja bym nie dał/a rady tego ogarnąć sam/a”. Powiem wprost dla chcącego nic trudnego! Przeszkody nie są po to by nas zatrzymać, a po to by próbować je pokonać, i próbować tak długo by tę przeszkodę pokonać!

Logo Polish Rebel Squad

Przyszedł czas by opowiedzieć jak to wyglądało z naszym logo.

Napisałem do Jigsaw77, potrzebuję logo naszego klanu czy byłaby możliwość podesłania go w formie obrazu jpeg bądź png. Bez problemu w ciągu paru minut logo znajdowało się na moim komputerze.

Od razu wziąłem się za przekształcenie tego loga na obraz 3D, zajęło mi to może z 2 albo 3 h. Jak projektuje nie liczę czasu to dla mnie wielka przyjemność.

Tak wyglądało logo w przygotowanym projekcie i scaleniu wszystkich części razem. Właśnie tak logo składa się z 2 części z podstawy oraz wykończenia.

Po wydrukowaniu wyglądało to tak.

Następnym krokiem było złożenie tych dwóch części razem przy pomocy lekkiego młotka oraz przekładki drewnianej by nie uderzać bezpośrednio po plastiku. Wyglądało to tak.

Artykuł zakończę informacją iż w najbliższym czasie gdy ogarnę kwestie techniczne związane z pokazem – jak drukarka tworzy te logo, tak zwane timelapsy (w danym momencie maszyna zadecyduje kiedy będzie zrobione zdjęcie, to jest w momencie zapełnienia każdej warstwy), przekonwertowaniu tych zdjęć na wideo wstawieniu na kanał YouTube będziecie mogli zobaczyć w krótkim czasie jak wygląda około 8 do 9 godzin wydruku warstwa po warstwie. Zrobię też prezentację montażu zespolenia dwóch części w jednym filmie.

 

Autor: Bene010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *