Uruchamiamy serwer VPN na Wireguard

WireGuard ® to niezwykle prosta, ale szybka i nowoczesna sieć VPN, która wykorzystuje najnowocześniejszą kryptografię . Ma być szybszy , prostszy , mniej zasobożerny i bardziej przydatny niż IPsec. Wireguard jest dużo bardziej wydajny niż OpenVPN.

WireGuard został zaprojektowany jako sieć VPN ogólnego przeznaczenia do uruchamiania na wbudowanych interfejsach i serwerach, nadająca się do wielu różnych zastosowań. Początkowo wydany dla jądra Linuksa, teraz jest wieloplatformowy (Windows, macOS, BSD, iOS, Android) i można go szeroko wdrażać. Obecnie jest intensywnie rozwijany, ale już teraz może być uważany za najbezpieczniejsze, najłatwiejsze w użyciu i najprostsze rozwiązanie VPN.

Niedawno Wireguard (wersja 1.0.0) został włączony do jądra Linuksa (kernel 5.6), a niewiele wcześniej przeszedł audyt bezpieczeństwa, który nie wykazał żadnych podatności. Dostępne są też klienty Wireguarda na Windowsa, Linuksa (różne dystrybucje), Androida, iOSa, czy nawet OpenWRT.

W skrócie mamy tutaj tylko bezpieczne ustawienia i dodatkowo bardzo dużą wydajność (zarówno jeśli chodzi o zestawianie połączeń jak i samo późniejsze działanie).

Od 1 marca 2021 PRS uruchamia drugi serwer VPN w oparciu o Wireguard.

Każdy członek klanu może otrzymać klucz dostępu do usługi (prośby wysyłamy na discord).

W zależności od używanego przez Ciebie systemu operacyjnego należy zainstalować oprogramowanie klienckie:

– dla systemu windows

– dla systemu android

– dla systemu Linux Ubuntu (oficjalny menedżer pakietów)

 

Instrukcja instalacji jest dostępna w dziale FAQ i na stronie: https://ubuntu.com.pl/instalator-wireguard/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *