[PORADNIK] Wyostrzanie obrazu w Call Of Duty MW

Jeśli wam tak jak mnie przeszkadza niewygładzony lub nieostry obraz w Call Of Duty Modern Warfare to trafiliście w dobre miejsce.

Mimo iż nowy Call Of Duty Modern Warfare wygląda całkiem nieźle to nadal może wyglądać jeszcze lepiej. Gra jako metode wygładzania wykorzystuje technikę SMAA która powoduje rozmazywanie obrazu w ruchu. Niestety w nowym Call Of Duty nie zastosowano żadnych technik odszumiających wygładzanie SMAA tak więc albo jesteśmy skazani na wszechobecne niewygładzone krawędzie (przy wyłączonym SMAA) lub nieostry obraz jak z za mgły (przy włączonym SMAA). Na szczęście jest sposób aby połączyć piękną ostrość obrazu z wygładzonymi krawędziami.

W poradniku ograniczę się do kart Nvidia ponieważ sam taką posiadam i byłem w stanie to dokładnie przetestować. WAŻNE aby podczas zmian w Panelu Sterowania Nvidia gra była WYŁĄCZONA.

Na początku musimy się upewnić że posiadamy najnowsze sterowniki do karty (na dzień dzisiejszy są to: 441.41). Jeśli jesteśmy pewni że mamy wszystko aktualne to możemy przejść do działania. Uruchamiamy Panel Sterowania Nvidia (znajduje się on w Panelu Sterowania Windows w kategorii Sprzęt i Dźwięk).

W Panelu Sterowania Nvidia przechodzimy do kategorii „Zarządzanie ustawieniami 3D” (patrz na zdjęciu nr.1) a następnie klikamy na zakładkę „Ustawienia programu” (patrz na zdjęciu nr.2). Z listy programów wybieramy Call Of Duty: Modern Warfare 2019 (patrz na zdjęciu nr.3). W wypadku jeśli na liście nie ma pożądanego przez nas tytułu, możemy go odnaleźć pod przyciskiem „Dodaj”.

Z listy funkcji wybieramy Image Sharpening (Jeśli funkcji nie ma na liście to znaczy że nie mamy zaktualizowanych sterowników Nvidia). Zaznaczamy opcję „On” i ustawiamy suwakiem „Sharpen” na wartość 0.60 natomiast „Ignore film grain” na 0.00. 

Na zakończenie klikamy „OK” a następnie „Zastosuj”. Jeśli do tej pory udało nam się z wszystkim uporać to możemy przejść do ustawień w samej grze.

Po uruchomieniu gry przechodzimy do ustawień grafiki i ustawiamy Antyaliasing na wartość „Filmowy SMAA T2X” a Siłę efektu filmowego na 0.75. Dla klarowności obrazu polecam ustawić resztę opcji tak jak na obrazku poniżej choć nie jest to obowiązkowe.

Po zastosowaniu powinniśmy otrzymać wygładzony a zarazem ostry obraz co widać od razu po postaci w menu głównym choć dla pewności polecam uruchomić dowolny tryb gry. Jeśli nie potrafimy dostrzec różnicy oznaczać to może że gdzieś popełniono błąd. W takim wypadku zalecam krok po kroku powtórzyć procedurę.

Istnieje także łatwiejsza alternatywa ale do jej realizacji potrzebny jest nam program Nvidia Experience w zaktualizowanej wersji (na dzień dzisiejszy v3.20.1.57). Ta metoda prowadzi do dokładnie takich samych rezultatów ale jej zaletą jest możliwość zobaczenia zmian w czasie rzeczywistym podczas gry. WAŻNE aby nie używać obu metod równocześnie ponieważ efekty się na siebie nakładają co skutkuje zwielokrotnieniem wyostrzenia także jeśli chcemy użyć do wyostrzenia programu Nvidia Experience to nie powinniśmy robić tego w Panelu Sterowania Nvidia i na odwrót.

Rozpoczynając metode nr.2 uruchamiamy grę i ustawiamy opcje grafiki tak jak na zdjęciu powyżej. W celu obserwacji zmian jakie daje nam technika wyostrzania obrazu uruchamiamy dowolny tryb gry np.: Mecz Prywatny (aby nie przeszkadzać innym). Po załadowaniu otwieramy nakładkę Nvidia Experience(domyślnie kombinacją Alt+Z) i wybieramy opcję „Filtr gry”

Zaznaczamy Styl 1 i dodajemy filtr „Wyostrzenie”. Suwakiem ustawiamy „Wyostrzenie” na 60% natomiast „Ignoruj ziarnistość filmu” na 0%

Rożnicę widać gołym okiem. Zachęcam każdego do wypróbowania własnej konfiguracji ustawienia wyostrzenia natomiast ja testowałem wiele ustawień i to powyżej wydawało mi się optymalne.

Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach a w razie problemów można mnie spotkać na naszym klanowym Discordzie PRS gdzie służę pomocą. Dla chętnych przypominam że na Discordzie codziennie ogrywamy Call Of Duty i każdy nowy jest tam mile widziany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *