Co roku dowiadujemy się że rynek PC się kurczy na rzecz laptopów które stały się modne lekkie i cienkie. Czy dziś laptop jest rozsądnym wyborem dla gracza ? Niestety konsumenci nie mają świadomości faktu że procesor czy karta graficzna w wersji mobilnej znacznie różni się od wersji dla PC wydajnością i trwałością. Żeby uzyskać zakładaną wydajność na laptopie zapłacimy zwykle 2-krotnie więcej niż za zwykłego blaszaka stąd PC jest zwykle lepszym wyborem (no chyba że gracz cierpi na brak miejsca lub lubi grać poza domem). Kolejnym dylematem jest wybór komputera z marketu czy jego złożenie ?
Na samodzielne składanie komputera, czyli wybór podzespołów i ich złożenie w całość (lub zlecenie ich złożenia) decyduje się niewielu a szkoda, bo można na tym sporo zyskać.
Kupno gotowego zestawu komputerowego nie jest najlepszym pomysłem. Raz, że za taki zestaw zwykle przepłacimy, a dwa, że istnieje spore ryzyko, że nasz komputer wcale nie będzie taki świetny, jak nam się wydaje. Komputery z marketów mają to do siebie, że niektóre z podzespołów są w nich zbyt słabe w stosunku do całości. Często też generacja procesora lub karty graficznej odstaje od ich odpowiedników aktualnie sprzedawanych w sklepach komputerowych.
Elementy komputera dużo lepiej wybrać zatem samemu, co wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Składanie komputera należy zacząć od ustalenia budżetu, w jakim chcemy się zmieścić oraz ustalić jakie podzespoły da się wykorzystać ze starego komputera (mysz, klawiatura, monitor czy dysk twardy).
A co konkretnie będziemy musieli kupić, składając komputer samodzielnie? Niezależnie od budżetu czy zastosowania komputera, potrzebnych nam będzie 7 rzeczy:
- Płyta główna – serce komputera, w które wkłada się inne, ważne podzespoły. Z racji swej funkcji płytę główną należy wybrać tak, by wszystkie podzespoły do niej pasowały i były przez płytę obsługiwane. Z płytą główną jest zwykle zintegrowana karta dźwiękowa i sieciowa. Na dzień dzisiejszy trwałością i niezawodnością cieszą się marki Gigabyte, Assus i pod pewnymi warunkami MSI.
- Procesor – mózg komputera. Na dzień dzisiejszy standard to procesor 4-rdzeniowy, z taktowaniem na poziomie 3ghz. Do roku 2016 jedynym sensownym wyborem była stajnia Intela która dominowała zarówno trwałością, poborem energii jak i wydajnością nad procesorami AMD. Wraz z nadejściem Ryzena w roku 2017 sytuacja się odwróciła, linia Ryzen AMD ma na dzień dzisiejszy najlepszy stosunek ceny do jakości (zwłaszcza linia 5). Ryzen jest bezpieczniejszy, tańszy, wydajniejszy i mniej prądożerny.
- Pamięć RAM – absolutne minimum dziś to 1 x 8gb. Za to dwie jednakowe kości zamiast jednej większej, pozwolą wykorzystać technologię Dual Channel.
- Karta graficzna – komputer ma służyć do gier, będzie to więc najdroższy element komputera i jednocześnie najtrudniejszy do wyboru. Warto pamiętać, że karta graficzna z pamięcią 4gb to dzisiaj minimum. Najlepszym wyborem będą karty Gigabyte i Assus unikać należy takich firm jak PNY, Palit, Zotac czy EVGA ze względu na sporą awaryjność i problemy z serwisem gwarancyjnym.
- Twardy dysk – 1TB miejsca na dysku to obecnie standard i właśnie taki dysk będzie optymalny i najtańszy, warto też zainwestować w dysk SSD minimum 240GB na system operacyjny co znacznie przyspieszy start i podstawowe operacje na komputerze.
- Obudowa – nie ma ładnie wyglądać, tylko być przewiewna i posiadać opcję instalacji dodatkowych wentylatorów i filtrów. Istotna jest też grubość – im grubsza, tym mniejsze drgania i mniejszy hałas. (polecam markę Fractal ).
- Zasilacz – na tyle mocny, by zapewnił bezpieczną pracę „w stresie”. Moc zasilacza zależy w dużej mierze od wybranej karty graficznej – im lepsza, tym mocniejszy powinien być zasilacz. Warto dołożyć kilkadziesiąt zł do markowego zasilacza (np chievtec z certyfikatem 80+) żeby uniknąć awarii płyty czy karty graficznej po okresie gwarancyjnym. Na dzień dzisiejszy absolutne minimum to 500W.
- Napęd optyczny jest na dzień dzisiejszy zbędny.
Poniżej prezentujemy zestawy w cenach 3, 4 i 5 tyś zł.
1. Zestaw komputerowy do 3000 zł
2. Zestaw komputerowy do 4000 zł