Często padają pytania jak zacząć przygodę z airsoftem. Jaka replika ASG na początek? Co trzeba kupić? Ile to kosztuje? Z czego można zrezygnować? Czy warto? Tym artykułem postaram się was nakierować od czego zacząć.
- Kto się może bawić w ASG? I w jakim wieku można zacząć?
Airsoft jest dla wszystkich, nie ma granicy wieku, ze względów organizacyjnych często organizatorzy narzucają wiek dopuszczalny. - Jaki budżet jest potrzebny na start?
Replika oraz akcesoria do zabawy w Airsoft trochę kosztują, dlatego na początku dobrze jest nastawić się na wydatki. Koszty zależne będą oczywiście od indywidulnych potrzeb oraz tego co kto bardziej preferuje. Można na początek wybrać tanią replikę, tylko trzeba się z tym liczyć że to będzie replika na jakiś czas i trzeba będzie zdać sobie sprawę że jeżeli się wkręcicie to napewno będziecie chcieli zakupić lepszą jakościową replike pod względem osiągów oraz powtarzalności oddawanych strzałów, więc zakup taniej repliki to inwestycja na jakiś czas i za chwilę będziecie chcieli wskoczyć na wyższy poziom i ta replika nie będzie was już satysfakcjonowała, więc jeżeli ktoś potrafi zaoszczędzić jakieś pieniądze i jest cierpliwy to lepiej już wybrac zestaw który będzie bardziej satysfakcjonujący i możliwości jego upgradowania do woli. - Jaka replika na początek?
ASG jest jak dobra gra komputerowa odwzorowuje wiele typów broni. Jest broń krótka czyli pistolety oraz długa, czyli karabiny, karabinki, pistolety maszynowe, strzelby, karabiny snajperskie. Zanim zdecydujecie się co wybrać, rozważcie do czego chcecie jej używać. Jeśli chcecie brać udział w strzelankach, to zastanówcie się jaki styl preferujecie. Dla osób początkujących najlepszym wyborem jest karabin szturmowy, ja tak zacząłem, dobrze też jest posiadać broń boczną czyli jakiś pistolet, ale to może poczekać, w końcu chcemy zacząć strzelać. Jednak jest wiele kierunków w których można się odnaleźć wsparcie ogniowe po snajperstwo. - Jaki rodzaj zasilania wybrać AEG? Sprężyna? CO2? Green Gas?
Decydując się na na wybór odpowiedniego zasilania trzeba wgłębić się w temat oraz poznać wszystkie wady i zalety danego typu, do wyboru mamy sprężynowe bronie manualne oraz automatyczne (AEG) napędzane CO2 oraz Green Gazem. Gdy znamy wszystkie plusy i minusy dokonujemy wtedy świadomego wyboru.
– Sprężynówki, bezkosztowna obsługa, naciągamy tłok, którym ściskamy sprężynę po wykonaniu odpowiedniego ruchu następuje blokada na zapadce, replika jest gotowa do strzału. Można pociągnąć za spust, tłok pchany przez sprężynę w cylindrze wytwarza odpowiednią ilość sprężonego powietrza oddając strzał. Minusem tego typu zasilania jest to że nie możemy strzelać tak szybko jak z replik elektrycznych. Plusem niższe zużycie części eksploatacyjnych. Dodatkową zaletą takiego napędu jest brak wpłwu na warunki atmosferyczne w działaniu mechanizmów, strzelamy w wysokich oraz niskich temperaturach, naciąganie sprężyny nie jest najwygodniejsze i może zmęczyć, ale nic nie kosztuje.
– AEG czyli repliki elektryczne, to forma repliki sprężynowej gdzie za naciąg sprężyny odpowiada silnik elektryczny, stosowane w replikach krótkich oraz długich. Napęd ten pozwala na komfort póki nie zabraknie prądu w akumulatorze. Warto posiadać jeden zapasowy akumulator na wymiane.
Repliki te muszą być regularnie serwisowane, smarowanie, wymiana zużytych zębatek i innych eksploatacyjnych części. Plusem jest możliwość łatwego tunignowania elementów wewnętrznych.
– Repliki gazowe (CO2/Green Gaz) są one zasilane nabojem CO2, green gazem. Kulka jest napędzana przez rozprężanie się gazów uwalnianych przez zawór. Naboje CO2 bądź puszka z green gazem nie są drogie. Ważne by na koniec strzelanki opróżnić nabój CO2 do końca wystrzeliwując go serią i wyjęcie go z gniazda gdyż pozostawiając go włożony może uszkodzić nam uszczelkę. W przypadku GG (Green Gaz) należy jednak troszeczkę gazu pozostawić. Jednak repliki gazowe podczas niskich temperatur tracą sprawność, moc strzału spada wraz z ciśnieniem gazów w zbiorniku. Większość replik gazowych korzysta z systemu blow-back czyli imitując realny odrzut zamka.